בעיות אפשריות בזמן ההריון

  • -

בעיות אפשריות בזמן ההריון

במהלך ההריון רוב הנשים יסבלו מחלק מהתופעות אשר מאפיינות את מהלכו. רוב התופעות מציקות וגורמות לחוסר נוחות, אך הן אינן מזיקות ולרוב חולפות לאחר הלידה ללא טיפול מיוחד. אז מה הן התופעות, והאם ניתן להקל עליהן או להפחית אותן בתקופת ההריון?

בחילות והקאות

אולי התופעה הנפוצה ביותר בקרב נשים הרות הן בחילות המלוות פעמים רבות בהקאות. רוב ההריונות מאופיינים בתסמין זה, בעיקר בתחילת הריון ובעיקר בבקרים. הסיבות להופעת תופעת הבחילות וההקאות לא ברורה לחלוטין יש השערות לפינהן מדובר במצב הנפשי, או בעליה ברמת הפרוגסטרון אך אף אחת מהן לא אוששה.

יש מספר דברים שתוכלי לעשות על מנת להקל מעט על הבחילות: קודם כל נסי לאכול כל כמה שעות, ולא להשאיר את הקיבה ריקה. אפילו בבוקר, דבר ראשון קחי ביס או שניים, תכניסי משהו לפה וזה יכול להקל על הבחילות. שימוש בלימון בזן בחילות יכול גם הוא לעזור. כוס מים עם מספר טיפות לימון יפחית את תחושת הבחילה. מעבר לכך, הימנעי מחשיפה לריחות ומאכלים שגורמים לך לבחילה.

בתקופה זו חשוב מאוד להקפיד על שתיית מים מרובה כדי למנוע התייבשות.

עצירות בהריון

נשים רבות סובלות מעצירויות במהלך ההריון, בעיקר בשליש השני והשלישי של ההריון. הסיבות לכך יכולות להיות החלשות שרירי המעיים, לחץ על המעיים על ידי הרחם , צריכה גבוהה או לא נכונה של ברזל, ומיעוט בצריכת סיבים תזונתיים. ניתן להקל על בעיית העצירות בהריון על ידי שתיית מים רבים, אכילת מזון עשיר בסיבים וצריכת שזיפים. פעילות גופנית יכולה גם כן לשפר את המצב.

טחורים בהריון

טחורים הם בעצם כלי דם בפי הטבעת, אשר מסיבה כלשהי התרחבו יותר מידי. טחורים היא תופעה נפוצה בזמן ההירון וזאת כי העובר הגדל תוך כדי ההריון מפעיל לחץ ממושך אשר יגול לגרום להתפתחותם של טחורים. לצורך טיפול בבעיה ניתן לקנות משחות, קרם חיצוני או נרות.

דליות ברגליים

דליות הן למעשה ורידים בולטים ונפוחים אשר מופיעים בזמן ההריון אצל נשים, בעיקר באזור הירכיים. תופעה זו מתרחשת כיוון שבזמן ההריון גדל נפח הדם בגוף האישה, ובנוסף יש לחץ על ורידי האגן מכיוון הרחם אשר מפריע לחזרתו של הדם מן הרגליים. התופעה לרוב נעלמת לאחר הלידה, אל חוזרת בהריונות הבאים. הדליות הן לרוב בעיה אסטתית ולא בריאותית, והדרך להמנע מהם היא על ידי המנעות מעמידה רבה על הרגליים ומישיבה רגל על רגל, הרמת הרגליים, וביצוע פעילות גופנית שתגרום להאצת זרימת דם בגוף.

צרבת

תופעה נוספת שנגרמת עקב השתוללות ההורמונים בזמן ההריות היא הרפייה של הסוגר השרירי שבין הוושט והקיבה. הדבר מוביל לכך שחומצות מן הקיבה עלולות לחזור אל צינור הבליעה ולגרום לצרבות. כדי למנוע או להקל על תחושת צרבת בהריון מומלץ למנוע לחץ כלשהו על איזור הבטן ולבצע תרגילי מתיחה לצורך הרפייה של מערכת העיכול. כמו כן, המנעות ממזון מטוגן או מזון מטובל מאוד ואכילה של מזונות סותרי חומצה (מוצרי חלב למינהם) יקלו על התחושה. בנוסף, ניתן להשתמש בטבליות להורדת חומציות, אשר נמכרות ללא מרשם רופא בבתי מרקחת.


צרו איתנו קשר בכל שאלה