שימוש באפידורל בלידה

  • -

שימוש באפידורל בלידה

רוב הנשים, באם ניתנת להן האופציה, יבחרו להשתמש בלידה באפידורל. עם זאת, יש נשים שמעדיפות לעבור את הלידה בצורה טבעית, ללא מאלחש. מהו אפידורל, ומהם היתרונות והחסרונות של שימוש בו במאמר הבא.

אפידורל או הרדמה אפידורלית הוא סוג של הרדמה מקומית, אשר ניתנת בשלב השני של הלידה, במהלכה מוזרקים על ידי קטטר סמים מאלחשים אל החלל האפידורלי.

הזריקה מובילה לחסימה של מעבר אותות כאב בעמוד השדרה, ובכך להפחתת כאבי הצירים. תהליל ההזרקה כולל החדרה של מחט חלולה אל תוך החל האפידורלי, שנמצא בחלק התחתון של עמוד השדרה. דרך מחט זו מוחדרת צינורית. המחט החלולה מוצאת מן הגוף, ודרך הצינורית מוכנס החומר המאלחש. פני הכנת המחט החלולה מבצע הרופא שמרדים זריקת הרדמה מקומית, אשר מונעת כאבים בהכנסת מחט האפידורל. הפעולה נמשכת בין עשר דקות לרבע שעה, וההשפעה מתחילה לאחר עשר דקות בערך.

מיקום מחט האפידורל הוא קריטי, ומיקום שגוי הוא מסוכן ביותר, ועל כן בזמן הכנסת האפידורל חייב להמצא איש צוות רפואי למקרה של סיבוכים.

מתי לקחת את האפידורל

ניתן להשתמש באפידורל לכל אורך הלידה, אך רצוי להמתין מעט לפני תחילת השימוש בו, וזאת ממספר סיבות:
זמן השימוש באפידורל הוא מוגבל, ולקיחתו מוקדם מידי יכולה לגרום לכך שתגיעי ללידה עצמה לאחר שהשפעתו תפוג, משמע ללא כל אלחוש. האפידורל עלול להאט את קצב התקדמות הלידה.
בנוסף, לאחר לקיחת האפידורל לא תהיה ליולדת אפשרות לרדת מהמיטה לצורך שימוש בשירותים או מקלחת.

סיכונים בשימוש באפידורל

למרות יתרונותיו הגדולים של האפידורל, יש לו גם סיכונים מסויימים. הכנסת החומר נעשית אל תוך איזור קטן מאוד (החלל האפידורלי), באיזור חוט השדרה. לכן חשוב מאוד לא לזוז בזמן הזריקה.

שימוש באפידורל גורם לחוסר תחושה אשר מקשה על לחיצות במהלך הלידה, דבר אשר מגביר את הצורך בלידת מכשירים.
שנוסף לאפידורל תופעות לוואי שונות, אשר בדרך כלל חולפות לאחר הלידה.

 


צרו איתנו קשר בכל שאלה