איך לבחור מחבט טניס?

  • -

איך לבחור מחבט טניס?

ידית אחיזה

בחירת ידית אחיזה טובה נשמע כמטלה קלה, אבל רבים מאיתנו לעיתים בוחרים ידית שהיא קטנה או גדולה מדי.  ידית אחיזה לא מתאימה יכולה להשפיע רבות על ההרגשה עם המחבט, לפגוע בצורת המשחק או להעמיס לחץ על המרפק. במקרים רבים ידית קטנה מדי לא תהווה בעיה, מאחר וניתן להגדיל את הידית באמצעות גריפ מיוחד.  בכל אופן של שימוש בגריפ, לא כדאי להגדיל את עובי הידית ביותר ממידה אחת מכיוון שאז אנחנו מאבדים את צורתה המקורית של הידית. כמו כן, הוספה של גריפ באופן טבעי מוסיפה למשקל הכללי של המחבט.

לכן, אם ידית אחת נראית לכם קטנה מדי והשנייה גדולה מדי, כדאי לבחור את המחבט בעל הידית הקטנה יותר.

ראש המחבט

גודל הראש הוא האזור שבו חובטים עם הכדור.

גודל ראש מחולק בד"כ לשלוש קטגוריות:

Midsize / Midplus: 85 to 104 square inches

Oversize: 105 to 117 square inches

Super Oversize: 118 to 135 square inches

גודל הראש הוא המרכיב הבודד החשוב ביותר בבחירת מחבט.

בראש ובראשונה, מחבט עם ראש גדול מעניק יותר כח ויציבות בחבטה.

אז למה בעצם מישהו בכלל ירצה מחבט עם ראש קטן…?

ובכן, להרבה שחקנים (מתחילים בעיקר) באמת אין סיבה אמיתית לקנות מחבט עם ראש קטן, אבל לשחקנים חזקים פיסית עם הנפה חזקה שיוצרת כח, יהיה קשה יותר להשאיר את הכדור בתחומי המגרש.

ראש קטן יותר, יפחית את הכח בחבטה אבל יאפשר שליטה ודיוק טובים יותר בעומק.

יחד עם זאת, כדאי לזכור שעדיין יש גורמים נוספים המשפיעים על עצמת החבטה.

איזון המחבט

האיזון של המחבט נמדד במרחק בין נקודת האמצע של המחבט לבין הנקודה בה המחבט יתאזן אילו ניסית לתמוך אותו באצבע אחת (נקודת איזון).  מחבט ייקרא "ראש כבד" (head heavy) אם נקודת האיזון קרובה יותר לראש המחבט.  מחבט ייקרא "ראש קל" (head light) אם נקודת האיזון קרובה יותר לידית המחבט. אם שתי הנקודות שוות המחבט ייקרא "מאוזן שווה" (evenly balanced).

בהשוואה למחבט "ראש קל", מחבט "ראש כבד" יפעיל עוצמה רבה יותר בחבטה, אבל גם יכביד על החבטה.

מחבט "ראש כבד" מתאים יותר למתחילים, כאשר מחבט "ראש קל" משמש שחקנים מנוסים יותר

שים לב שהגדרה של "ראש קל" ו"ראש כבד" אינם מתייחסים למשקל הכללי של המחבט אלא לפיזור המשקל על גבי המחבט. מחבטים "ראש קל" יכולים להיות, ובדרך כלל הם, כבדים יותר ממחבטים בעלי "ראש כבד".

נוקשות המחבט

מונח המתייחס לכמות בה המחבט מתעקם ו/ או מתוכף בעת מגע עם הכדור.  הדפורמציה והעיוות של המחבט בעת המגע צורך כמות  גדולה של אנרגיה שלא חוזרת חזרה לכדור, ולפיכך מפחיתה את עוצמת החבטה. מחבטים נוקשים יותר הם חזקים יותר, אבל מצד שני, מחבטים גמישים, פחות נוקשים, נמצאים במגע עם הכדור זמן רב יותר כך שמאפשרים להעניק לכדור ספין טוב יותר.  כמו כן, מחבטים גמישים, הם בדר כלל נוחים יותר בכך שהם מייצרים פחות זעזועים על היד, הזרוע והכתף.

שחקנים מתחילים או שחקנים עם חבטות קצרות ימצאו תועלת רבה יותר במחבטים נוקשים.

שחקנים מנוסים יותר (או לחילופין בעלי בעיות מרפקים) יעדיפו מחבטים גמישים.

משקל המחבט

משקל המחבט מתייחס לכל כובד המחבט אילו הנחת אותו על משקל.

חסרון ברור של מחבט בעל משקל כבד הוא העובדה שיהיה קשה יותר לתמרן איתו והוא ויגרום לזרוע להתעייף מהר יותר מאשר מחבט קל.  לעומת זאת מחבט כבד יותר יפעיל פחות זעזועים על הזרוע ויפחית את הסיכון של פגיעה במרפק.

אורך המחבט

אורך המחבט מתייחס למרחק בין קצה ראש המחבט עד קצה הידית, והוא כמעט תמיד נמדד באינצ'ים.

על מנת להשתמש במחבט בתחרות רשמית על המחבט להיות באורך של 27-29 אינץ'.  רב המחבטים הם באורך 26 אינץ' שנחשב לאורך הסטנדרטי.  מחבטים ארוכים יותר מוגדרים כ " extra long "

אורך המחבט משפעי על הביצועים במספר אופנים.  קודם כל, מחבט ארוך יותר מייצר מעט יותר מהירות, דבר שמאפשר יותר כוח וספין בחבטה (בעיקר במכות הגשה). שנית, מחבט ארוך מאפשר להגיע לכדורים רחוקים יותר.  החיסרון של מחבט ארוך הוא הקושי היחסי לתמרן איתו ופגיעה אפשרית בתזמון החבטה. כמו כן מחבטים ארוכים הם כבדים יותר ולכן בד"כ יצרני מחבטים מפחיתים את משקלי המחבטים הארוכים על מנת לשמור על משקל ריאלי.


צרו איתנו קשר בכל שאלה